تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      یادداشت های اهور (یادداشت های منصوره اشرافی درباره هنر و ادبیات)
کارتن بخواب های عزیز نویسنده: - یکشنبه ۱۳۸۳/٩/٢٩

کارتن بخواب های عزیز !لطفا نمیرید .چند روز دیگر هم طاقت بیاورید و صبر کنید!!

مثل اینکه می خواهند فکری به حالتان کنند.

حتماشما جزء ان دسته خوش شانس هستید!

  نظرات ()
پیدا کنید پرتقال فروش را ! نویسنده: - سه‌شنبه ۱۳۸۳/٩/٢٤

روزنامه شرق دوشنبه ۲۳ آذر ماه به نقل از خبر گزاری ایلنا نوشته است:

بر اساس آمارها بیش از۱۲  میلیون نفر در کشور در فقر مطلق به سر می برند.

 

با این تفاصیل  میزان جرائمی (اعم از سرقت و فحشا و ...) که ناشی از فقر  در جامعه بوقوع می پیوندد را حساب کنید.

  نظرات ()
وب لاگ نویسی :سرگرمی یا انتقال یافته ها نویسنده: - پنجشنبه ۱۳۸۳/٩/۱٩

دلسرد شدن ؛ ناامید شدن ؛ ننوشتن؛ کم نوشتن و یا اصلا هر گز ننوشتن  مساله ای است که گاه به گاه گریبان هر وب لاگ نویسی را می گیرد.من فکر می کنم اندازه مایوس شدن بستگی به مقدار توقعی داردکه ما از وب لاگ داریم.درست است که وب لاگهای مبتذل  مراجعان بیشتری دارند  .ولی هر وب لاگ نویسی به نظر من باید برای خودش کاملا مشخص و روشن باشد که چرا و برای چی وب لاگ می نویسد .اگر این مسله روشن باشد خیلی از چیزها حل می شود.  اینکه ما بدانیم که از خوانندگان خود چه می خواهیم بسیار مهم است .وب لاگ نویسی گاه برای خوانندگان ان مفید است و گاه برای نویسنده آن؛ وب لاگهایی که برای خوانندگانشان مفید هستند وب لاگهایی هستند که نویسنده ان با هدف اطلاع رسانی و اگاهی دادن به نوشتن انها مبادرت می کند حالا فرق نمی کند که این اگاهی دادن از چه جنبه ای باشد . اما وب لاگهایی هم هستند که بیشتر برای نویسنده ان مفید واقع می شوند و ان وب لاگها حاوی نوشته هایی هستند که نویسنده با باز گو کردن انها از بار روانی و احساسی خود می کاهد. این نوع وب لاگ ها به نوعی تخلیه روانی فرد محسوب می شوند . اگر وب لاگ نویسی را به مثابه انتقال یافته ها بدانیم به میزان اهمیت آن پی می برییم .اگر وب لاگ نویسی را به مثابه یک نیاز بدانیم که از بار روانی و تفکرسر چشمه می گیرد و اگر آن را وسیله ای برای بیان احساسات زود گذر و کوتاه خود در نظر بگیریم باز هم به اهمیت ان معترف می شویم . در هر صورت وب لاگ نویسی روشی تازه و جدید در دنیای ارتباطات است و  عادت کردن به ان و یافتن چگونگی ابراز وجود در ان نیاز به زمان دارد.اینکه وب لاگ نویسی بنا بر تصور خیلی ها سرگرمی پنداشته  شود و اینکه  مکانی برای رد و بدل کردن یک سری پیامهای بی معنی و پوچ و تهی و خالی از هر گونه مفهومی باشد .؛اشتباهی فاحش است زیرا این امر نشانگر ان می باشد که ما  این دریچه ارتباطی مفید را به روی خود بسته ایم .

  نظرات ()
آرمانگرایی؟ نویسنده: - پنجشنبه ۱۳۸۳/٩/۱٢

واقعا کلماتی مثل این که :من زنده هستم پس تلاش می کنم می تواند بیانگر امید واهی باشد؟

زنده بودن یک واقعیت است ما چه بخواهیم چه نخواهیم زنده ایم و محکوم به زیستن .البته بودنمان به اختیار خودمان نبوده است اما زیستن و چگونه زیستنمان به اختیار است .می توانیم باشیم و نفس بکشیم ولی مرده . نیز می توانیم نفس بکشیم و زنده باشیم و زندگی را لمس کنیم .با هر دم و باز دمی اگاهی یابیم و چیز نویی.

امید داشتن بزرگترین نشانه زنده بودن است و کسانی که زنده اند و دم از نومیدی می زنند اگر واقعا به سخن خود واقف باشند به نظر من یک لحظه ادامه دادن به زندگی را نباید جایز بشمارند . اگر زنده اند و به زندگی خود ادامه می دهند باید بدانند که هنوز روزنه های امید را به روی خود کاملا مسدود نکرده اند.

امید نمی تواند ساختگی و یا صرفا ژست باشد زیرا اگر واقعا وجود نداشته باشد یعنی نومیدی مطلق و آن مساوی است با نفی هر گونه تلاش و حرکت و نو جویی. انسانی میتواند ادامه دهد که با تمام شرایط نومید کننده و منفعل کننده باز هم مقاومت کند و ریشه این مقاومت در چیست؟ در امید حتی اگر به اندازه سر سوزنی باشد.

ولی  امید داشتن  آرمانی یا آرمانگرایانه است؟ 

امید داشتن یک واقعیت است یعنی خود آرمان هم یک واقعیتی است که وجود دارد و باید وجود داشته باشد چون اگر ارمان نباشد اساس زندگی کردن بی معناست .  و واهی نیست به این دلیل که ایجاد فعلیت می کندو نمود آن همان  تلاش و تکاپو و ....است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــ

آیا نسل امروز نسبت به نسل گذشته آگاه تر است ؟

  نظرات ()
از آن گذشته ها نویسنده: - شنبه ۱۳۸۳/٩/٧

هنوز بعد از این همه مدت نتوانستم با نوشتن در وب لاگ کنار بیایم. حس می کنم که نوشتن در وب لاگ صرفا می تواند بیان یک سری احساسات آنی و زود گذر باشد یعنی وب لاگ کشش لازم برای بیان مطالبی که احتیاج به تفکر و تعمق بیشتری دارد را ندارد. برای همین گاهی در نوشتن دچار تردید و کم کاری می شوم.  سعی می کنم  فعلا در یافتن راهی...

--------------------------------

امروز به یاد یکی از همکلاسی های دوران دبستان افتاد.همکلاسی و نزدیکترین و صمیمی ترین دوست دوران دبستان.دوستی که الان نیست .یعنی خیلی زمان است که نیست . او ودوستش به همدیگر قول داده بودند که هر کدام از انها در نبود ان دیگری با هیچکس  بازی نکند و منتظرآمدن دوستش بماند .آنها به هم دیگر قول داده بودند که فقط با همدیگر دوست بمانند.مهر آن سال که به کلاس چهارم می رفتند روز اول او دید که دوستش به مدرسه نیامده است و دید که مادر دوستش که معلم همان مدرسه بود بغض کرده و  اشک در چشمانش نشسته...در گردش یک روز تابستانی تفنگ شکاری پدر که به شاخه ای آویزان بوده رها می شود و گلوله ای از آن دوستش را به کام مرگ می برد. ولی او ان زمان این ماجرا برایش به مانند یک داستان دروغین آمد و هیچگاه باور نکرد و نپذیرفت که دیگر دوستش در این دنیا وجود ندارد .حتی به نزدیکترین کسانش هم این را ابراز نکرد و هیچگاه به زبان نیاورد که او مرده است .

تا سالهای سال به هر کسی که سراغ دوستش را می گرفت می گفت :او به شهر دیگری  رفته است .

------------------------------------------

چند روزی بود که از ان دو قمری که در آن کنج خلوت خانه اشان   لانه ساخته بودند خبری نبود .این را از صدای گرسنگی جوجه اش فهمیدند. جوجه به قدری خود را به جلوی لانه کشانده بود که هر لحظه بیم ان می رفت که به پایین سقوط کند.برای همین به هزار سختی و مکافات جوجه و لانه اش را پایین آوردند وتوی اتاق در یک گوشه مناسب و بلندی گذاشتند . جوجه خیلی خیلی کوچک بود وهمین طور گرسنه .باید نوکش را باز می کردند و غذا را روانه حلقومش می ساختند واین شده بود کار هر روز و هر ساعت آنها .بعد از مدتی جوجه بزرگ شد وطوری شده بود که هر وقت سفره غذا را می دید خودش از لانه اش پر می زد و تا کنار سفره می امد تا دانه های برنجی که برایش ریخته شده بود را بخورد و بدین تر تیب تمرین پرواز هم می کرد .تابستان بود و پنجره ها باز بود یک روز جوجه که حالا به قدر کافی بزرگ شده بود بعد از نگاه کردن طولانی به بیرون از پنجره ناگهان پر کشید و  به سوی اسمان رفت. پر کشیدن و قدم به دنیای تازه گذاشتن را از نگاهش به اسمان بیرون پنجره در یافته بودیم.با افسوس و حسرت گفتیم :رفت .چقدر زحمت کشیدیم و بزرگش کردیم و حالا همن طوری گذاشت و رفت بدون هیچ احساس وابستگی و تعلقی ... که به ناگاه دیدیم از آن دیگری پنجره پر زنان به درون اتاق امد و در لانه اش نشست.

از انچه که در باره اش گفته بودیم شرمنده شدیم. 

  نظرات ()