تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      یادداشت های اهور (یادداشت های منصوره اشرافی درباره هنر و ادبیات)
استفاده بهینه از اینترنت نویسنده: - چهارشنبه ۱۳۸٧/۳/٢٩

بنده خدایی  سرچ کرده است: تلفن زنان خیابانی! و بعد رسیده به این وبلگ...

از این نکته خنده ام گرفت که این بنده خدا دقت نکرده که  زنان خیابانی را در خیابان ها می توان یافت و نیازی نیست بهشون تلفن کرد و از اونها آدرس خیابان  محل استقرارشان را گرفت!

به این کار می گویند استفاده بهینه ( اما ناشیانه)از تکنولوژی برای رفاه بیشتر و دسترسی آسانتر!

  نظرات ()
در باب روانکاوی کامنتهای بی نام و نشان ! نویسنده: - دوشنبه ۱۳۸٧/۳/٢٧

کامنت بی نام و نشان طیف گسترده ای را در بر می گیرد  از کامنتهای انتقادی مودبانه و غیر مودبانه گرفته تا کامنتهایی با فحش ها و دشنامهای ادبی و غیر ادبی.

شجاعت در دادن هر نوع دشنام و صراحتی که در بر خی از کامنتهای نوع دوم وجود دارد فقط زاییده سنگر گرفتن در پشت یک کیبورد است و از هیچ دلیل و منطق خاصی پیروی نمیکند. کامنتهای دشنام و ناسزا که اصلن قابل بررسی و کنکاش نیستندچرا که بدیهی است از یک ذهن بیمار نشات می گیرند .ولی کامنتهایی را که جنبه انتقاد آمیز دارند(البته با ادبانه و یا بی ادبانه) را می توان تا حدی بررسی رفتاری کرد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نگاهی انتقادی به جایزه شعر زنان نویسنده: - چهارشنبه ۱۳۸٧/۳/٢٢

تفکیک ارزشگذاری ادبی به زنانه و مردانه

 به تازگی جایزه شعری با عنوان خورشید با ویژ گی خاصی پا به عرصه ادبیات ایران گذاشت  که این ویژگی جای بحث و تحلیل زیادی دارد.  ویژگی این جایزه در آنست که فقط مختص شاعران زن است و هدف از بر پایی این جایزه چنین عنوان شده است:

 1تشویق زنان شاعر ایرانی به حضور هر چه پُررنگ تر و پُردوام تر در عرصه شعر

 2معرفی معیارهای شاعران و منتقدان برجسته زن در انتخاب بهترین کتاب های شعر زنان به منظور ایجاد انگیزه در زنان شاعر برای ارتقاء سطح سروده هایشان 

 همین طور در اساسنامه آن ذکر شده که کلیه داوران زن هستند .             

 چیزی که در درجه اول سوال بر انگیز شده است این است که آیا درست است که یک جایزه هنری و ادبی را به گروهی خاص از هنرمندان که مبنای خاص بودنشان جنسیت آنهاست ، اختصاص دهیم؟یعنی به عبارت دیگر  این نوع تخصیص باعث راه یافتن به اهدافی می شود که در بالا ذکر شد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک شعر نویسنده: - جمعه ۱۳۸٧/۳/۱٧

شعر زیبایی از رضا فرمند

 

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعدد زوجات نویسنده: - سه‌شنبه ۱۳۸٧/۳/۱٤
 

یک قرن مبارزه علیه «تعدد زوجات»

 نوشته و مروری است در مورد استدلالها و نحوه دفاع زنان از تک همسری را در طول تاریخ جنبش زنان  و اشنایی با نوع نگاه زنان در دوره های مختلف تاریخی . ..

اینجا

_________

سایت ادبی رندان به روز شد.

  نظرات ()
شعری از آیدا همسر شاملو نویسنده: - شنبه ۱۳۸٧/۳/۱۱

در سایت دفتر نظارت بر حفظ و نشر آثار احمد شاملو  گزینه ای وجود دارد به نام وبلاگ.

با مرور نوشته های این وبلاگ به  شعری از آیدا بر خوردم. ..برایم جالب بود...

دیدم بد نیست که این  شعر را  به نقل از این سایت اینجا  بیاورم و نقد و نظر در

مورد ش را به خواننده ها واگذارم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تکثیر غیر مجاز کتاب بر روی اینترنت نویسنده: - یکشنبه ۱۳۸٧/۳/٥

در واقع کسانی که دست به تکثیر غیر مجاز کتاب می زند عمیقن معتقدند که کار فرهنگی انجام می دهند و حرکتشان در جهت اگاهی بخشی و بالا بردن سطح فکر و فرهنگ جامعه است و نیز اینکه به نحوی با سانسور وو هم مبارزه می کنند . البته با توجه به اینکه هیچ نفع مادی از این کار خود نمی برند . فکر می کنم همین احساس مفید بودن و اینکه دارند حرکت مثبتی را انجام می دهند در جامعه برایشان قابل توجیه است. اما کار فرهنگی به این معنا نبوده و نیست که آدمی فقط در راستای تمایلات روحی و روانی خود و ارضای آنها  بدون در نظر گرفتن حق و حقوق دیگران حرکت کند...

آیا تکثیر غیر قانونی اثار فرهنگی در راستای فرهنگی کردن مردم است؟ وقتی مردم ما با کتاب قهرند قرار دادن کتاب روی نت به خاطر اشتی دادن آنها با کتاب و کتابخوانی است؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
حق و قدرت و رابطه آنها با خوراک فکری جامعه نویسنده: - جمعه ۱۳۸٧/۳/۳

اینکه تبعات چاپ کتاب برای ناشر و نویسنده چیست بحثی مفصل است که بماند برای بعد ...

اینکه  کتاب و کتابخوان و کتابفروش و نویسنده و ناشر چه می گویند و چه می خواهند و چه می کنند و چه باید بکنند و چه نباید بکنند بحثی مفصل است که بماند برای بعد...

اینکه چه کسانی از اینهایی که در بالا نام بردم حمایت می کنند و یا باید حمایت کنند و چه حق و حقوقی دارند و  چه کسی و یا کسانی باید این حق و حقوق را به آنها بدهند و یا خودشان به زور مطالبه کنند  بحثی مفصل است که بماند برای بعد...

اما اینکه چه کسانی به جای حمایت از کسانی که ازشان نام بردم  فقط کاری که کرده اند این بوده که سنگی جلوی پا بیندازند ... دررابطه  با سنگ اندازان و رفتارهای غیر قانونی برخی سودجویان و غیر سودج.یان که مثلن می خواهند به نحوی اشاعه فرهنگ کنند! بد نیست  هشدار یک ناشر جوان را هم بخوانیم. هشداری در این رابطه که واقعن این ره که میرویم به ترکستان است یا به ...؟

اما سوالی که برای من مطرح شده این است که در شرایط و وضعیت فرهنگی جامعه ما آیا حق تامین کننده خوراک فکری است یا قدرت؟ ایا قدرت در اینجا نباید راه های اجرایی درست و صحیح و قانونی برای دست یابی به این خوراک را تسهیل کند و یا جدا از این لااقل موانع موجود  برای دست یابی به این خوراک را از میان بردارد و پاسخی به نیاز های مردم در جهت فکری و فرهنگی دهد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()