تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      یادداشت های اهور (یادداشت های منصوره اشرافی درباره هنر و ادبیات)
چرا دوست دارند با نقاب باشند؟ نویسنده: - دوشنبه ۱۳۸٧/٧/٢٩

چرا دوست دارند با نقاب باشند؟

زمانی در سیاست و در میان گروههای مخالف مخفی که در حال مبارزه با دیکتاتور­های سرکوبگر بودند، داشتن نام مستعار امری عادی، طبیعی و الزامی بود چرا که مصونیت و امنیتی را ایجاد می کرد که در پناه آن ، فرد قادر به ادامه زندگی بود و می توانست با استفاده ازنام مستعار و پنهان کردن نام واقعی خود بهترین و بیشترین  بازده در کار تبادل اطلاعات و نفوذ کردن به منابع اطلاعاتی  را داشته باشد و در عین حال از وارد شدن آسیب به زندگی عادی و روزمره خود و اطرافیانش بکاهد. تمام اینها و موارد دیگری از این قبیل مجموعه محاسنی را برای استفاده از نام مستعار و الزام به آن را در مبارزات سیاسی بوجود می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بر دریچه نویسنده: - دوشنبه ۱۳۸٧/٧/٢٩

 

 

 

بر دریچه

ماه

       پر تشویش.

 

سیب

       سبز

              آرامش

بر زمین غلتید.

 

                    

  نظرات ()
این گل نویسنده: - شنبه ۱۳۸٧/٧/٢٧

 

 

این گل

و پرنده های باغ

تاصبحدم

می توانند

       رسته باشند

       از هول داس و شمشیر؟

 

  نظرات ()
دو آهو نویسنده: - پنجشنبه ۱۳۸٧/٧/٢٥

 

 

انبوه سر به مهر درختان

در سکون تابستان.

سایه گستران برگ

                     بر خاک.

 

دو آهو

از من

       می پرسند

گریز گاه کجاست؟

و صیاد

       کدام سوی؟

                          

  نظرات ()
حرفهای همسایه _ نیما یوشیج نویسنده: - چهارشنبه ۱۳۸٧/٧/٢٤

 

 

دوست من!

برای خوب دویدن؛میدان لازم است. انسان قفسه نیست که هر وقت هر دارویی را که بخواهداز یکی از جعبه های معین آن بیرون بکشد. به گمانم کمتر کسی اگر به وضع زندگی من بود قادر به ادا مه حیات می شد و کسی جز خود من نمی داند چطور و چرا.

درست مثل داروهای رطوبت زده شده ام . برای من حرارت و آفتاب کافی و آسمان؛ که متاسفانه ابری است و من به خوبی می دانم که این ابرها در همه وقت و زمانی بو ده اند. بعضی از روی دریاها بلند می شوند؛بعضی از روی مردابها و جاهایی که نمی دانند کجاست و مرغابی های ترسو در کجاهای آن منزل دارند. باید در حساب گرفت که دنیا جای چشم دریده هایی هم که آافتاب نمی خواهند هست؛آنها هم سهم می برند.

جوری برای زندگی کردن خود دست و پا می کنم که خودم خنده ام می گیرد.مثل کبوتر هایی که از پرواز طولانی برگشته ؛ زیاد پرسه زده اند.

در دایره امکان همه ما را به مثابه ی یک مشت ریزه خوار مفلوک و عاجز به هم ریخته اند. پر از فکرهای علیل و طولانی برای رهایی.معنی کمال را در پیرامون این بهم خوردگی ها برای پیدا کردن یک توانایی مختصر باید به دست آورد.

آنچه دایمی ست همین حرکت است از برای همان توانایی یا کمالی که گفتم.از نوشتن دست بر می دارم. رفتم به سر وقت آب دادن بوته هایی که با دست خودم آنها را کاشته ام. در صورتیکه من تابستان به ییلاق می روم و می ماند برای دیگران؛ نمی دانم چرا  وقت مرا می گیرد؟

                                 خدا حافظ شما

                                   دوست شما  ــفروردین ماه ۱۳۳۴ـــنیما یوشیج

 

  نظرات ()
عشق بهانه ای برای زیستن نویسنده: - دوشنبه ۱۳۸٧/٧/٢٢

"عشق بهانه ای برای زیستن"

 

عنوان نوشته ام است   در مورد کتاب (روسپییان سودا زده من ) مارکز

آنرا در سایت دیباچه می توانید بخوانید.

 

  نظرات ()
سیمین دانشور منتظر ادب شدن بوش است! نویسنده: - یکشنبه ۱۳۸٧/٧/٢۱

 برخی از قسمتهایی از مصاحبه با سیمین دانشور که فکر می کنم جالب و خواندنی باشد . خصوصن آنجایی که گفته منتظر است امام زمان بیاید و " بوش" دیوانه را ادب کند!

سیب زمینی خوران صبحگاهی و گپ زدنهای پشت بامی هم جالب است.

 (...من در کوه سر گردان بیشتر درباره موعود نوشته ام ...امید وارم حضرت مهدی ظهور کنند و دنیای ما را نجات دهند . ظهور ایشان لازم است تا بوش دیوانه را سر جای خودش بنشاند. من خیلی در انتظار امام زمان و ظهور ایشان هستم و تنها راه حل را در این دنیای وانفسا ظهور ایشان می دانم...)

(...من از هدایت خیلی استفاده کردم و تا وقتی ایران بود هر چه می نوشتم می دادم تا بخواند . در تهران هم همسایه بودیم . می رفتیم روی یشت بام و او هم می آمد روی بام خانه اش و با هم حرف می زدیم...)

(...من نیما را می شناختم . صبح ها می آمد دنبال من و می رفتیم از دشت بان سیب زمینی می گرفتیم . ..نیما ذغال هم می اورد زمین را گود می کرد و سیب زمینی تنوری درست می کرد و بعد هم بر روی تخته سنگ عظیمی که آنجا بود می نشستیم . نیما بسیاری از شعر هایش را در حضور من سرود...)

(...من با دکتر غلامحسین ساعدی که در یک بیمارستان شبانه روزی کار می کرد  صحبت کردم که به طورپنهانی و بدون اینکه کسی بفهمد آنها را ترک بدهد . اوخیلی موفق بود و ساعدی خیلی  از این شاعر ها یا نویسندگان را نجات داد ...)

 نقل از روزنامه شرق ۵مهر ماه ١٣٨۴

  نظرات ()
چهار اصل دولت احمدی نژاد نویسنده: - شنبه ۱۳۸٧/٧/٢٠

یادمون باشه که

چهار اصل دولت احمدی نژاد این بود:

۱- عدالت گستری

۲-مهر ورزی

۳-خدمتگزاری

۴-پیشرفت مادی و معنوی

  نظرات ()
شهرنوش پارسی‌پور برای چه می‌نویسد؟ نویسنده: - چهارشنبه ۱۳۸٧/٧/۱٧

 

 این متن پاسخی است که شهرنوش پارسی پور به سوالی که از او پرسیده شده برای چه می نویسد، داده است. آن را در گوشه ای از اوراق مجله های قدیمی یافتم و دیدم بد نیست دوباره در اینجا بیاورم برای کسانی که آن مجله های قدیمی را ندیده اند و نخوانده اند خصوصن که الان خانم پارسی پور یکی از نویسندگان ثابت رادیو زمانه نیز هستند .

_______

اگر بیست سال پیش می پرسیدید چرا می نویسم لابد پاسخم این بود که می خواهم مشهور شوم یا حرفی برای گفتن دارم یا می خواهم کسی بشوم و یا بی آنکه بدانم چرا، معترضم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هنری مور نویسنده: - سه‌شنبه ۱۳۸٧/٧/۱٦

 

در نظر من ؛ هر کار هنری باید نیروی زیستی خاص خودش را داشته باشد.منظورم باز تاب نیروی زیستی زندگی ؛ حرکت ؛ عمل فیزیکی و مانند اینها نیست؛ بلکه می خواهم بگویم هر کار هنری می تواند یک انرژی محصور ؛ یک زندگی فشرده مختص خود و مستقل از شئی که ممکمن است نمایش دهد ؛ داشته باشد. هر گاه کار هنری دارای این نیروی زیستی پر توان باشد ؛ ما واژه زیبایی را با آن ارتباط نمی دهیم . چون کار هنری در پی باز نمایی ظواهر طبیعی نیست ؛ بنا بر این به معنای گریزگاهی از زندگی نیست ؛ بلکه ممکن است به معنای رخنه در واقعیت باشد؛ نه یک داروی آرام بخش یا مخدر ؛ نه فقط به معنی اعمال سلیقه ؛ گنجاندن شکل ها و رنگ های لذت بخش در تر کیبی خوش آیند ؛ و نه وسیله ای برای تزیین زندگی؛ بلکه به معنای بیان ارزش و اهمیت زندگی و محرکی برای تلاش بیشتر در راه زندگی باشد.

هنری مور

  نظرات ()
به دنبال بوی پاییز! نویسنده: - شنبه ۱۳۸٧/٧/۱۳

این روزها پاییز است و دایمن در کنتر وبلاگم سرچ میشود (بوی پاییز) . برای همین هم بهتر دیدم که  برای راحتی و سهولت کار جستجو کنندگان محترمی که یک نوشته را بدون اجازه بر می دارند و هر کجا که دوست دارند می گذارند و گاهی هم در آن بنا بر سلیقه خودشان دخل و تصرف هم می کنند . آن نوشته را اینجا دوباره بگذارم .تا به خودم بقبولانم که  استنباط آنها را از نوشته بالای وبلاگ در مورد برداشتن بدون اجازه مطالب، یعنی کشک.

__________

بوی پاییز

امروز به همراه نسیمی که می آمد بوی پاییز را از دور دستها احساس کردم...

پاییز را به خاطر بادهایش و به خاطر برگهایش دوست دارم .

پاییز رنگ گذشته ها و  خاطرات دور را می دهد.

پاییز را به خاطر رنگهایش دوست دارم.

 ...

پاییز را وقتی خوب درک می کنی که بر برگهای زرد و نارنجی ریخته بر زمینش، پا بگذاری و به صدای آنها در زیر گامهایت گوش بسپاری...

  نظرات ()
رندان ماه اکتبر منتشر شد نویسنده: - چهارشنبه ۱۳۸٧/٧/۱٠

رندان ماه اکتبر  منتشر شد.

رندان را یاشار احد صارمی اداره می کند. برای من همیشه رندان، رنگ و بوی تازگی دارد و البته سلیقه ای که یاشار در هماهنگی زبان و تصویر به خرج می دهد ستودنی است . بهر حال رندان کم کم دارد  بی سر و صدا و آرام جای خود را در میان آنانی که به دنبال حرفی برای خواندن هستند، باز می کند .

با من حرف بزن ای بی دین

از کوچه های پر از صلیب و ابرهای کج و معوج بر گرد

ابن جا گندمزاری با بوی نان های شیرین در انتظار توست*

 برای یاشار به خاطر این همه سخت کوشی اش و سخت گیری اش و سخت جانی اش، موفقیت آرزومندم .

 

* شعری از یاشار احد صارمی

 ـــــــــــــــــــــــــ

 این شعر را  در رندان این ماه نیز می توانید بخوانید. 

 

ای عشق،

              کجایی؟

که تباهی زیستن

              بر دوش آدمی

              مرگ را حضوری قاطع

                                  می بخشد.

 

کجایی،عشق؟

که اندوه آدمی

زیستن بی انگیزه،

              شیوه همیشه ماندن شده.

 

عشق!

مددی

در دشواری تلخ

              گزینش.

 

مددی!

در رهسپاری

کجایی ،عشق!

تا همیشه در لحظه های تردید

در لحظه های روشن و تاریک

در لحظه های گم گشتگی

فریادت کنم

       عشق

              عشق

                     عشق

و آدمیان را

به توانایی پایدار خویشتن شان

                           یقین بیاورم.

 

  نظرات ()
چه کسی هست که نخواهد مرد... نویسنده: - یکشنبه ۱۳۸٧/٧/٧

پل نیومن

زندگینامه پل نیومن                                

  نظرات ()