تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      یادداشت های اهور (یادداشت های منصوره اشرافی درباره هنر و ادبیات)
یادداشتی از علیرضا ذیحق- نگاهی به کتاب دالان ها نویسنده: - دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٢٧

نگاهی به کتاب " دالان ها " اثری از منصوره اشرافی 

رقص خنجر ها در دشتی مشوش / یادداشتی از علیرضا ذیحق


منصوره اشرافی را با شعرها ، نقاشی ها و نقد و تحلیل های ادبی اش می شناختم و ولی با چهره ی داستانگویی اش هیچ آشنایی نداشتم . کتاب " دالان ها " اما مرا با زاو یه ای دیگر از خلاقیت بدیع او همراه نمود و تصویری دیدم از نسلی سوخته که با آرمان هایش عجین بود و تاوان های سخت چون رگباری کوبنده هستی اش را از ریخت می انداخت . " دالان ها " مجموعه ای از روایت های داستانی است که برخی از نظر ساختاری چنان گیرا و تکنیکی کار شده که قصه ای تمام عیار می باشند و بعضی در حد روایت باقی می مانند و این نیز همگون خواسته های نویسنده است که دوست داشته چنین باشد و بیشتر ازآن که با فرم و ساختار درگیر باشد به بیان آلامی بپردازد که عمری در خفای دل اش پرورانده است و حالا می خواهد پروازش بدهد .
" دالان ها " بیش از آن که ما را با بن بست ها مواجه سازد به نوری تابان در انتها سوق می دهد و انسانی است که امید چون موجی در دل اش لبریز است و علیرغم همه ی ناکامی های نسلی که روزگاری جوان بوده و تا چشم باز کرده رقص خنجرها را شاهد بوده است که بر گرده ها فرود می آمده و اگر امروزه روز بودنی را شاهد است شانش و اتفاقی بیش نیست . 
منصوره اشرافی در " دالان ها " ما را از تو در توهای راهی گذر می دهد که شاهد کتاب سوزان ها و گداختن روح و روان قبیله ای هستیم که چشم و چراغ آینده بودند و حالا که دنبالشان می گردی جز این که بدانی حتی استخوانهاشان نیز پودر شده اند چیزی دستت را نمی گیرد . اما همه ی کتاب این نیست ورسالتی بس شگرف را بر دوش می کشد و از زن ها چنان زیبا و عمیق سخن می گوید که مثل شعله ی ماهی پرتلاطم ، کتاب را از نور می آکَنَد . از مردانی سخن می گوید که به اغوای زنان می اندیشند بی آن که به ظرافت روح آانان وقوف یابند ویا که ب زخم و رملال دل آنها مرهمی باشند ." زنانی که زندگی را همچنان دوست داشته و دارند و چون وظیفه ای فراموش نشدنی آن را به پایان می رسانند ."
منصوره اشرافی در داستان " مردگان زنده " بی آن که بخواهد از فلسفه نوشتن " دالان ها " سخن بگوید ناخود آگاه بر اساس ضرورت محتوایی چنین می گوید :
" سال های سال بود که فقط با خودم حرف می زدم . اما اکنون به یکباره مصمم شدم که همه ی حرف هایم را بنویسم همه ی شرح ملال هایم را بنویسم چرا که و قتی هیچ معنایی برای زندگی پیدا نمی کنم باید زندگی هایی را بنویسم که پر از معنا هستند . چرا که بدین ترتیب شاید دیگر نیازی به جستجو برای یافتن معنای زندگی نخواهم داشت . شاید زندگی کردن محض خاطر دیگران ، از زندگی کردن محض خاطر خویشتن ، آسانتر باشد ..."
منصوره اشرافی ، شاعر ، نویسنده و نقاشی است که به هربّعدی از خلاقیت اش نگاه می کنی با انبوهی فروزان از ستاره هایی روبرو هستی که ماندگاری شان در درخشندگی تعهدی است که بر پیشانی آنان تلأ لؤ دارد و همیشه حرفی از انسانیت برآنان جاری است . من در" دالانها " خلوت می کردم و بعضی از نوشته ها ها را به خاطر نثر زیبا و محتوایی که روح من را نشانه می گرفت و آلام و شادیهایم را در آن می دیدم چند باره می خواندم و در هر خوانشی به عمقی دیگر دست می یافتم . به قول نویسنده " مشوش شده و به جستجوی آرامش از دست رفته بر می آمدم ." در" دالان ها " چنانچه نویسنده نیز متذکر شده " مرزی میان خاطره ، رویا و واقعیت وجوندارد " و این ویژگی سبب گردیده که تو به گنجی دست یابی که آسان آن را از دست ننهی . *

*دالان ها ، منصوره اشرافی ، چاپ اول : 1395، نشر شور آفرین – تهران 
** مطالب داخل گیومه از کتاب " دالان " هاست .

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=225172727867469&id=100011242305290

  نظرات ()
دالان ها نویسنده: - چهارشنبه ۱۳٩٥/٢/٢٢
دوستانی که راهی نمایشگاه کتاب می شوند این روزها، در صورت تمایل می توانند اکثر کتابهایم را از نشر شورآفرین در این آدرس تهیه کنند.
نشر شور آفرین- سالن 2 راهروی 4 غرفه 750
و نیز تهیه اینترنتی کتاب دالان ها از شهر کتاب:

کتاب «دالان‌ها» مجموعه‌ای از روایت‌ها و خرده روایت‌هاست که از سوی نشر شور‌آفرین منتشر شده است.
 
  نظرات ()
دالان ها نویسنده: - دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٢٠

کتاب «دالان‌ها» مجموعه‌ای از روایت‌ها و خرده روایت‌ها

 

ادامه مطلب در اینجا ...

  نظرات ()
کتابهای من در نشر شور آفرین نویسنده: - پنجشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٦

کتابهای من در نشر شور آفرین:
دوستانی که راهی نمایشگاه کتاب می شوند این روزها، در صورت تمایل می توانند اکثر کتابهایم را از نشر شورآفرین در این آدرس تهیه کنند.
نشر شور آفرین- سالن 2 راهروی 4 غرفه 750
و اما کتایها: 
1- « دالان ها» 
2- « در جست و جوی هویت» 
3-« فرشته ای در خانه» 
4- «فریاد بلند عصیان»
5- « دریغا از عشق» 
6- « نفس های پنهان» 
7-« مرگ خلاصه شد»

 

  نظرات ()
خبرگزاری کتاب ایران - دالان ها نویسنده: - چهارشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٥


 
 
  نظرات ()
منتشر شد نویسنده: - یکشنبه ۱۳٩٥/٢/۱٢

منتشر شد
" دالان ها" مجموعه ای از روایت ها و خرده روایت ها، توسط نشر شورآفرین منتشر شد. 
چگونگی تهیه آن را، بزودی خواهم نوشت.
" شرح مختصری در مورد کتاب دالان ها
این کتاب مجموعه یست ازتصویرهای فکری که  بعضی از آنها شکل و شمایلی داستانگونه به خود گرفته اند و گاه رویاهایی را با کلمه به تصویر کشیده اند. نظم و ترتیب خاصی در نوشته ها وجود ندارد و به طور وضوح پیوستگی میان قطعات، نیست اما به شکلی درونی می توان گفت که کامل‌کننده یکدیگر هستند. هر قطعه بیان اندیشه ایست که با واژه تا حدی امکان پذیر شده است."

  نظرات ()
شعر نویسنده: - دوشنبه ۱۳٩٥/٢/٦

فکر می کنم لازم باشد که توضیح داده شود، "قاصدک" (قبل از پیدایش موبایل و اینترنت و مسنجرها و شبکه های اجتماعی)، نقش پیام رسانی داشته!
------
قاصدک ! هان ، چه خبر آوردی ؟
از کجا وز که خبر آوردی ؟
خوش خبر باشی ، اما ،‌اما 
گرد بام و در من 
بی ثمر می گردی 
انتظار خبری نیست مرا 
نه ز یاری نه ز دیار و دیاری باری
برو آنجا که بود چشمی و گوشی با کس 
برو آنجا که تو را منتظرند 
قاصدک 
در دل من همه کورند و کرند 
دست بردار ازین در وطن خویش غریب 
قاصد تجربه های همه تلخ 
با دلم می گوید 
که دروغی تو ، دروغ 
که فریبی تو. ، فریب 
قاصدک! هان ، ولی ... آخر ... ای وای 
راستی ایا رفتی با باد ؟
با توام ، ای! کجا رفتی ؟ ای 
راستی ایا جایی خبری هست هنوز ؟
مانده خاکستر گرمی ، جایی ؟
در اجاقی طمع شعله نمی بندم خردک شرری هست هنوز ؟
قاصدک 
ابرهای همه عالم شب و روز 
در دلم می گریند .
------
مهدی اخوان ثالث

  نظرات ()
دالان ها نویسنده: - پنجشنبه ۱۳٩٥/٢/٢

 

" دالان ها" به زودی ...

 

 

  نظرات ()