می خواهم شاعر فرا پست مدرن شوم!

می خواهم شاعر  فرا پست مدرن شوم! 

 وقتی به راحتی در مملکتی، با ارایه هر اراجیفی می توان ادعای هنرمند بودن کرد با ابزاری که گفته خواهد شد، نیز می توان در کسو ت یک "شاعر پست مدرن" در آمد، خصوصا که در مملکت ما شاعری هنریست بالفطره و مادر زاد و  ضرب المثل هنر نزد ایرانیان است و بس  به گمانم اشاره تلویحی به همین موضوع است که تمام ایرانیان شاعرند و  فقط شرایط مساعد دلیل بروز این استعداد فطری است.

 برای خیلی از افراد این فکر بوجود  آمده که شعر گفتن کار سخت ومشکلی است و هر کسی قادر به انجامش نیست و وجود ذوق و استعداد هنری و شعور فرهنگی لازم است. ولی من در اینجا می خواهم ثابت کنم که شعر گفتن، نه تنها کار چندان سختی نیست بلکه بسیار آسان هم است حتی آسان تر از غذا پختن ! البته این مسله را زمانی دریافتم که دیدم دست پخت این گونه شاعران به راحتی با ذائقه خوانندگانشان جور در می آمد و حس کنجکاوی باعث دقت در شگرد و روش کارشان شد تا دریابم که این گونه شعر گفتن به مانند کار هر بز در خرمن کوفتن! است .  البته مقوله دیگری هم در عرصه هنر ما  هست به نام سرقت ادبی که در مورد شعر ،فراگیری اش گویی بی انتهاست . از مقوله  امانت گرفتن سطرها ی شاعران غیرایرانی و چینش آنها کنار هم،  و ارایه ترکیب تازه ای از آنها به عنوان شعر،  نیز بهتر است بگذریم.

 اما حال که دوره، دوره پست مدرنیزم  و شعرهایی در این باب مد روز است،دریافتم که بروز استعداد در این ژانر شعری به ابزاری  بسیار ساده، معمولی و ابتدایی، نیاز دارد.

چسب_ کاغذ_ قیچی

 1-  چسب _مقدار تقریبی لزوما، یک من (سه کیلو )  و حتی بیشتر  و نوع آن هم حتی المقدور سریش باشد. چرا که در غیر این صورت و رعایت نکردن این دو مورد احتمال نچسبیدن بسیار زیاد است.

2 - کاغذ_ در اینجا کاغذ متشکل شده است از دو نوع :  یک  - کاغذ برای نوشتن نتیجه کار .  دو - کاغذ به معنای ابزار کار.

توضیح  - کاغذی که برای نوشتن انتخاب می شود باید سفید باشد و بدون نوشته  ، ولی کاغذی که برای ساختن یک شعر پست مدرن به کار می رود باید حتما حاوی یک سری مطالب  باشد. 

طرز تهیه کاغذ به معنای ابزار کار:

انواع و اقسام ورق های نشریات و مجلات مختلف خصوصا از نوع زرد.

 قبل از شروع کار باید در نظر گرفت که می خواهید شاعر پست مدرن در چه ژانری باشید.در نظر گرفتن این موضوع باعث یک دست بودن شعر ها و مشخص بودن سبک کار است و برای تحلیل گران شعر شما کار را راحتر می کند و لی می توانید این کار را هم نکنید و سبک و موضوع شعری شما متنوع و نامشخص باشد و یک سری جملات بی ربط در زیر هم بعنوان شعر ،در نهایت ارایه  شود که عدم ارتباطشان  و درک نکردنشان معمولا به  عدم شعور و درک و فهم خواننده  ربط داده خواهد شد!

 حالا مطابق میل و سلیقه خود ورق هایی را از  مجلات و غیره، جدا کرده و باز هم مطابق سلیقه خود نوشته هایی از آن را انتخاب کنید. نوع مطالب این صفحه بستگی به نوع شعری دارد که می خواهید بگویید .مثلا برای یک شعر سیاسی به نظر من مناسبترین صفحه بخش سیاسی اجتماعی است.  می تواند نو شته فلسفی - عشقی _ اروتیکی _  پورنویی و ووو باشد  . می توانید انتخاب خاصی هم از نوشته نکنید و همه نوشته را انتخاب شده فرض کنید ...

حالا قیچی را برداشته و تک تک کلمات نوشته ها را از هم دیگر جدا می کنید و  آنها را در یک کیسه می ریزید. چیزی حدود صد کلمه .البته این کار را می توانید یک بار در طول زندگیتان انجام دهید و بعد از ان کیسه ای داشته باشید پر از کلمه برای تمام فصول!!

خب دیگر احساس می کنید انگشتان به درد امد و کیسه تان تقریبا پر شده ...کافیست !

حالا می توانید محتوایات درون کیسه را خوب به هم بزنید و بعد  ان صفحه کاغذ سفیدی را که قبلا تهیه کرده بودید جلوی خود بگذارید و بعد یک یک کلمات را _ به مقدار مورد نیاز _ با چشم بسته  از کیسه بیرون اورده و بر صفحه کاغذ یادداشت کنید

شکل یادداشت کردن انها _ مثلا دایره ای _ عمودی _ افقی  ...و نحوه ترتیب بندی و ترکیب بندی کلمات بر روی کاغذ بسته به  ذوق و سلیقه فردی شماست و البته چسبی! که در بالا به ان اشاره شد

این کلمات باید طوری به کاغذ و در کنار هم چسبانده شوند که  هیچ سیلابی نتواند انها را از بین ببرد .

بعد از اتمام کار می توانید  کیسه تان را به همراه ابزار کارتان در جای  مطمئنی قرار دهید تا هر وقت باز دوباره احساس نیاز به شعر گفتن داشتید به خوبی از ان استفاده کنید

توصیه  یا  یک ابتکار شخصی:می توانید شعرهایی را که نوشته اید یک بار از اول به اخر و بار دیگر از اخر به اول بخوانید مفهوم در هر کدام از موارد که عمیق تر بود توصیه می شود همان را در دید اذهان عمومی قرار دهید.

قوت قلب : مایا کوفسکی در بدو امر شعر نوشتن ؛از هجویات فراموش شده ساشا چرنی ـشاعر قرن ۱۸ـ بسیار سود برد...

 پس اصلا نومید نشده و به درستی و حقانیت راه و روشتان ایمان داشته باشید. اگر خودتان مایاکوفسکی نشدید لااقل حتم داشته باشید که مایاکوفسکی های آینده از نوشته های شما بسیار سود خواهند برد.

  نمونه : من یک نمونه شعر برایتان با کلماتی  که با روش بالا بدست اوردم  می نویسم. یاد آور می شوم که این شعر را می توان از پایین به بالا هم خواند.هر دو مدل آن را می نویسم:

خوانش از بالا به پایین:

 

در رازهای تازه سنگ

شبها پر می شود

برای صورتهای  فردا

یافته باغ

قصه ها را

سحر می شکفت

من خریده ام

تقدیر بهار را

به فصل

گمانم ،اما بریده.

 

خوانش از پایین به بالا:

 

اما بریده گمانم.

به فصل

تقدیر بهار را

من خریده ام .

سحر می شکفت

قصه ها را .

یافته باغ

برای صورتهای فردا

شبها پر می شود

در رازهای تازه سنگ.

 

البته این گونه شعر ها در ژانر خاص خودشان قرار دارند و من به خاطر اینکه به دیگر شاعران توهین نشود فقط این ژانر را مد نظر دارم . این گونه شعرها را  می توان در نظر من  یا ــ فرا پست مدرن ــ و یاـ ـ فرو پست مدرن  - نامید.

____________

ممکن است برخی از خوانندگان این مطلب در ذهنشان، تصور شباهتهایی میان این نوشته با سبک کار  شاعران دادئیسم بوجود آمده باشد .

لازم به توضیح می دانم که گر چه  این روش کار شبیه به روش کار دادائیست ها است، اما این تنها شباهتی صوری بوده و اهداف  به کلی دور از هم و متفاوتند.

 برای آشنایی بیشتر با دادائیسم می توانید به این آدرسها رجوع کنید:

 تعریف دادائیسم

دادائیسم_ معرفی و یک شعر

دو نمونه گرافیک شعر دادا

 

/ 0 نظر / 14 بازدید